Zarządzanie czasem – bądź panią swojego dnia

Zarządzanie czasem – bądź panią swojego dnia

Matka, żona, kobieta. Kolejność nie jest tu przypadkowa. Cóż, kobiece przyjemności odchodzą często na dalszy plan. Między innymi z powodu braku czasu. Codzienne czynności pochłaniają do tego stopnia, że kobieta nie ma czasu być kobietą. Nie ma czasu na kąpiel z maseczką na twarzy, nie ma czasu na książkę pod ciepłym kocem. Można to zmienić, wystarczy chwila refleksji i odrobina wysiłku. Co zajmuje nam najwięcej czasu? Pora przyjrzeć się swojemu rozkładowi dnia. Może są zajęcia, na które tracimy niepotrzebnie czas? Może coś powinno trwać krócej albo nie musi odbywać się codziennie?

Godzinną rozmowę z przyjaciółką można skrócić, a obiad można przygotować dzień wcześniej lub zamówić w restauracji. Czas na zarządzanie czasem. Zróbmy listę czynności, które „pożerają” minuty, godziny i niepotrzebnie skracają nam dobę. Niektóre obowiązki można podzielić pomiędzy domowników. Mąż może umyć okna, a starsze dziecko wynieść śmieci. To tylko przykłady. Najważniejsza jest świadomość tego, że ktoś inny daną czynność może wykonać dobrze i z pewnością nie będzie to dla niego obciążeniem. Nie bójmy się prosić o pomoc!

Asertywność – czasem trzeba powiedzieć nie!

O ile w pracy nie zawsze jest to możliwe, o tyle w sytuacjach towarzyskich już tak. Nie zapraszaj gości, jeśli jesteś zmęczona. Nie idź na zakupy ze znajomą, jeśli wolisz pobyć z rodziną. Racjonalne zarządzanie czasem to liczenie się ze swoim nastrojem, samopoczuciem, możliwościami…Bądź szczera wobec samej siebie – to się opłaca! Doba jest za krótka? Być może jesteś perfekcjonistką. W domu wszystko musi leżeć na swoim miejscu, wszystko musi błyszczeć i lśnić. Czas zrezygnować z dążenia do ideału! Skuteczne zarządzanie czasem wymaga obniżenia wymagań wobec samej siebie…

Dodaj swój komentarz

Your email address will not be published.